Aloe vera
Tänä kesänä tämä aine tuli minulle tutuksi. Eräs tuttavani vuosien takaa otti minuun yhteyttä ja kertoi tästä ihme aineesta. Kuuntelin häntä ja kiinnostuin asiasta, mutta kesäpuuhat ja omat työt veivät mennessään, enkä varsinaisesti keskittynyt tähän aiheeseen kunnolla.
Elokuu tuli ja tuttavani pyysi minua vierailulle – ehdotin, että hän tulisi meille koska tuntui siltä, että kotona asiat olivat hujan hajan ja kohta arki, koulut yms. olisivat taas läsnä. No sovittiin päivä ja aika. Hän tuli käymään ja maistatti tätä Aloe veraa. Oli kummallisen makuista – ei pahaa, muttei mitenkään nam! Ihan ok.
Uteliaana ihmisenä lähdin selvittämään ja tietysti halusin kokeilla mitä vaikutuksia tällä aineella oikeasti on.
Aloe vera on siis kasvi, jossa on runsaasti vettä. Tämä nimenomainen lääkealoe sisältää n.200 erilaista ainetta, jotka ovat elimistöllemme hvyiä ihan erikseen, mutta erittäin hyviä juuri tässä kompossa.
Aloe vera sisältää mineraaleja, vitamiineja, aminohappoja, entsyymejä, mono- ja polysakkarideja sekä steroleja. Tästä syystä mm. Aloe vera on hyvä vatsantoiminnassa (entsyymit), vastustuskyvyn parantamisessa (vitamiinit), ihonhoidossa (mineraalit ) sekä auttaa solujen uudistumisessa, muutaman mainitakseni.
Kiinnostuitko? Aineenvaihdunnan parantamisessa, kuona-aineiden poistamisessa sekä ns. kehonpuhdistamiseen sisältäpäin on tämä ihme aine Aloe vera mahtava!!
Itse kokeilin tällä viikolla joka päivä pienen annoksen (aamulla n.20ml ja illalla 20 ml, muistaen juoda runsaasti vettä koko päivän aikana ja voin sanoa, että kyllä lähti nesteen liikkeelle kropassa!!! Suosittelen siis:)
Kiinnostuitko? Haluatko tietää lisää? Laita viestiä info@bodyrock.fi .
Ei kommentteja